top of page
  • תמונת הסופר/תדניאל שחר

לחבר חבר – איך חניך ותלמיד שלי הפכו לחברים לגיימינג

האחד חניך שלי בחונכות, לשעבר מהרכיבה הטיפולית. השני עדיין תלמיד שלי ברכיבה, את שניהם אני מכיר כבר מעל 3 שנים. זה מספר שנים מכובד מאוד להכיר ילד, וידעתי שהחיבור ביניהם יצור שילוב תורם דו-צדדי. הם הגיעו אליי שני צוציקים בזמנו, כל אחד עם הקשיים שלו, מגיעים לי עד גובה המותן. היום הם כבר חבר'ה די גדולים, כיתה ז' וכיתה ו', גבהו וגדלו תחת הדרכתי והערכים שגישתי "לב למען הצלחה" דוגלת בהם.


היום הם עוברים התפתחות נפלאה, האחד בחונכות מתפתח חברתית ורגשית ורוכש תחומי עניין חדשים, והשני ברכיבה הטיפולית לומד לשלוט בכעסים טוב יותר ולכבד מבוגרים, חוקים ומסגרות. ותכירו את הצלע השלישית שיצרה את מערכת היחסים הנפלאה הזו – חברו היקר של תלמידינו וילדינו, Fortnite.


משחק שהורים רבים רואים כאלים לאין שיעור כשהריגה ע"י רובה מפרקת את היריב לקוביות דיגיטליות, בעוד שבו-בזמן קונים לילד שלהם GTA ששם הריגה ע"י רובה כוללת כדור לתוך הראש ושפריץ של דם. אבל העיקר שיש שם מכוניות, והרי מכוניות זה מגניב ולגברים, ולכן ההריגה המאסיבית והאלימה היא שולית במקרה כזה.


אני מתנצל, קצת סטיתי מהעניין. המטרה היא לספר לכם: פורטנייט לא כזה משחק אלים, האמת שדי להפך, הוא מאוד יצירתי ובעיקר חברתי. ילדים מוצאים את עצמם מדברים חופשי במיקרופון עם חברים מוכרים וילדים חדשים, יוצרים חברויות דרך הפלטפורמה הזו שמאפשרת להם ללבוש דמות של גיבור אהוב ומגניב.


הילדים פעמים רבות נתקעים שעות מוגזמות על המסך, כפי שציינתי בפוסט הקודם, אבל יש דרך נפלאה לעבוד עם זה: אם לילד קשה לפתח מיומנויות חברתיות בחוץ, למה שלא ניצור לו מקפצה חברתית מבפנים? במילים אחרות, למה שבמקום להילחם בזרם שלפחות חצי מילדי ישראל שוחים בו, נגביר את קצב השחייה ונדביק את הפער לשחיינים האחרים?


זה התחיל מיוזמה שלי לשאול את תלמיד הרכיבה האם יש לו קליפי וידיאו מהמשחק לשלוח לחניך שלי ולי כדי שנוכל ליצור עם זה מונטאז'ים לערוץ היוטיוב שלו. הוא בתורו הציע: "למה שאני לא אשחק יחד איתו?" הצעה מבורכת שמיד עברה לחניך שלי בוואטסאפ, שהסכים להחליף שמות, להוסיף את תלמיד הרכיבה לרשימת החברים ולהתחיל לשחק יחד.


היום סיפר לי תלמיד הרכיבה שלי שהם כל כך נהנו יחד, ולא רק זה אלא שהם "צוות מצוין כי הוא יותר טוב בקרבות ואני יותר טוב בבניות." הגענו למסקנה שהם משלימים אחד את השני וכדאי לחברות שלהם להימשך ולהתחזק. עכשיו שניהם מרוויחים מיומנויות חברתיות מוגברות עקב העובדה שהם מתנהלים אחד מול השני אונליין, וגם אני הרווחתי כגורם מתווך בין השניים כך שאני יכול לתרום להם בשמירה על שיח הולם, חיזוק התנהגויות חיוביות בקשר שלהם והפחתה של התנהגויות שמפריעות להתפתחות יכולות חברתיות.


חברים וחברות יקרים ויקרות! אם נרצה או לא נרצה, העולם הולך והופך דיגיטלי מיום ליום. דורות חדשים של ילדים מתפתחים עם אינטליגנציה מטורפת ושליטה מרהיבה באותן מכונות שאנחנו התאמצנו להתחיל ללמוד בגילאי העשרה או מאוחר מכך.


במקום להילחם בהתפתחות האך-טבעית הזו של הטבע האנושי ללמוד, להתפתח וליצור, בואו נמצא את הפרצות והסדקים שמתוכם נוכל ליצור חוויות חיוביות לילדים ולתלמידים שלנו, ונתווה להם דרך בריאה יותר. אתם תראו שעם היכולת שלכם לקבל את הגיימינג שלהם כחלק מהעולם החדש, הם ילחמו ויתנגדו לכם פחות ויהיו נכונים יותר לשתף אתכם פעולה ולפתוח את הדעת לתחומי עניין חדשים – בדיוק המאפיינים שהחניך והתלמיד שלי רכשו כפי שציינתי בתחילת הפוסט!


*מצרף ממש כאן למטה בסוף הפוסט קישור לערוץ היוטוב של החניך התותח שלי "Margaldir" - מוזמנים לעקוב אחריו ולפרגן לסרטונים שלו בלייקים הוא ממש ישמח ואני בטוח שיעריך את זה!* רוצים שגם הילדים שלכם ילמדו את הטוב בכל סיטואציה ויוכלו ליצור את עצמם מחדש גם מתוך המסכים? גישת החונכות "לב למען הצלחה" כאן בשבילכם ובשביל הילדים שלכם! צרו קשר בוואטסאפ או בשיחה לנוחיותכם.2 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page